2017.05.30 Tivoli

Tivoli

Københavns attraktion der aldrig står stille!

Mødested:

Tivoli Slottet

H. C. Andersens Boulevard 22

 

(gå op ad trappen på ydersiden af Slottet, ind mod Dansk Industri bygningen. Indgang ved 1. dør på venstre side)

 Tivoli og tysk turisme

Tivoli hører til ét af de absolut stærkeste brands i Danmark, og er kendt og elsket langt udover landets grænser. Med sin unikke placering i hjertet af København, er Tivoli et centralt omdrejningspunkt inden for såvel kultur, forlystelser, bespisning og haveanlæg, og inden længe står endnu en nyskabelse klar i form af Tivoli Hjørnet, der for tiden bliver opført på hjørnet af Vesterbrogade og Bernstorffsgade.

Dorthe Weinkouff Barsøe, Underdirektør Brand & Kommunikation, vil d. 30. maj bl.a. fortælle om Tivolis strategi og fremtidige visioner, og vil i den forbindelse også fokusere på turismens betydning for Tivoli, herunder bestræbelser på at tiltrække endnu flere tyske turister. På mødet vil der blive lagt op til dialog, så klubbens medlemmer får dermed rig lejlighed til at bidrage med egne overvejelser og feedback i forhold til netop tysk turisme.

 

Efter mødets officielle afslutning vil der være fri adgang til Tivoli, hvor klubbens medlemmer har mulighed for at tilbringe den resterende del af aftenen.

Agenda:

Agendaen ser ud som følger:

 

17.30   Velkomst

17.45   Indlæg ved Dorthe Weinkouff Barsøe, Underdirektør Brand & Kommunikation

18.45   En let anretning samt networking

20.00   Vi siger tak for i aften, og medlemmerne har mulighed for at bevæge sig ud i Tivoli

 

Tilmelding:

Deadline for tilmelding er fredag d. 19. maj.

Bemærk at der er et begrænset antal pladser til arrangementet, og at der tilmeldes efter ”først-til-mølle.”

 

Tilmelding kan ske enten via hjemmesiden eller på e-mail til info@dtih.dk

 

Vi ser frem til endnu et spændende arrangement!

Tivoli
H. C. Andersens Boulevard 22
1553 Kopenhagen Dänemark